Pomimo upływu wieków zasady prowadzenia wojny, a raczej, przygotowania się do niej opisane przez chińskiego stratega wciąż są stosowane w dyplomacji, geostrategii i współczesnych wojnach. Warto poznać więc najważniejsze:
Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem.
Osiągnąć sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem osiągnięć. Najważniejszym osiągnięciem jest pokonać wroga bez walki. Dlatego sprawą najwyższej wagi w wojnie jest rozbicie strategii wroga”
Zwycięska armia najpierw wygrywa, a potem dąży do walki. Pokonana armia najpierw walczy, a potem dąży do zwycięstwa.
Zwyciężają ci, którzy wiedzą, kiedy walczyć, a kiedy nie.Zwyciężają ci, którzy z wyprzedzeniem przeprowadzają w swojej kwaterze kalkulacje, uwzględniając jak największą liczbę czynników. Pobieżne kalkulacje oznaczają porażkę. A co dopiero ich brak! Znajomość przyszłości nie może być uzyskana od duchów, z astrologii ani obliczeń. Trzeba ją uzyskać od ludzi, którzy znają stan sił wroga.
Pięć okoliczności, w których bez trudu można osiągnąć zwycięstwo:
1. Jeżeli wiadomo, kiedy należy zaatakować, a kiedy można przegrać walkę.
2. Jeżeli ma się dowódcę, który rozumie, jak użyć siły przeważającej, ale niedostatecznej, aby wojnę wygrać.
3. Zwycięży ten, którego żołnierze zjednoczeni są wolą zwycięstwa.
4. Zwycięży ten, kto jest rozważny.
5. Zwycięży ten, którego generałowie są przygotowani.